Gitmek: Benim Marlon ve Brandom Türk sineması

Farklı coğrafyaların insanlarının sınır tanımayan aşkı sloganlı filmde Ali ve Ayça İstanbul’da bir sinema setinde tanışıp birbirlerine aşık olurlar.

Ali Hama memleketi olan Irak’a bir süre sonra gider fakat bu sırada savaş patlak verir bu durum birbirlerine ulaşmalarına imkan vermeyen iki aşığın arasındaki inanılmaz fedakarlığı konu alır. Ayça aşkına ulaşak ister ve Irak’a gitmek için yollara düşer. Ayça ile Hama Ali birbirlerine aşık olurlar. Film bittikten sonra Hama Ali yurdu olan Kuzey Irak’a döner. Irak Savaşı’nın ortaya çıkmasıyla Ayça’yla Ali’nin birbirlerine ulaşmaları imkansızlaşır. Ayça da aşkına ulaşabilmek için yollara düşer.

İstanbul, Diyarbakır, Mardin, Silopi, Van, İran’da bulunan Urmiye, Kuzey Irak’ta bulunan Erbil ve Süleymaniye’de çekimler gerçekleştirilmiştir.

İnsan hakları söylemleri ve yapımlarıyla tanınan Hüseyin Karabey’in ilk uzun metrajlı filmi ayrıca Kültür Bakanlığı’ndan da yardım almınmış bir yapım

Tür : Dram / Politik / Yol
Gösterim Tarihi : 14 Kasım 2008
Yönetmen : Hüseyin Karabey
Senaryo : Hüseyin Karabey , Ayça Damgacı
Yapım : 2008, Türkiye / İngiltere / Fransa

Oyuncular: Ayça Damgacı (Ayça) , Hama Ali Khan (Hama Ali) , Cengiz Bozkurt (Kaçakçı Azad) , Emrah Özdemir (Soran) , Ani İpekkaya (Ermeni Arıknas) , Nesrin Cavadzade (Derya) , Mahir Günşiray (Mahir)

0 yorum:

Yorum Gönder