Melekler ve Şeytanlar – Angels and Demons

Dan Brown brownun eseri olan ve kitaptan sinemaya uyarlanan melekler ve şeytanlar filmi görseliği yuksek ve kitapı kadarda keyifli bir film olacak gibi gözüküyor. Hans Zimmer’in de filmin müziklerini yaptığını ve Tom Hanks’in de baş rol oynadıını belirmektede fayda var.

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon efsanevi gizli örgüt Illuminati’nin -Galileo zamanından beri Katolik Kilisesi’nin bağnaz inançlarını lanetleyerek bilimin yararlarını yücelten- hala faaliyette olup cinayetler işlediğini öğrenince şok geçirir. Parlak bir fizikçi olan Leonarda Vetra cinayete kurban gitmiştir. Tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Bilim adamının son buluşu güçlü ve çok tehlikeli enerji kaynağı çalınmış ve yeni Papa seçiminin gerçekleşeceği gün Vatikan Şehri’nin altına saklanmıştır. Langdon, Vetra’nın meslektaşı ve aynı zamanda kızı olan Vittoria ile medeniyeti yok olmaktan kurtarmak amacıyla Roma sokaklarında, kiliselerde ve katakomplarda soluk soluğa koşuşturarak 400 yıllık izi sürerek Illuminati’nin izini bulmaya çalışırlar.

Brown bu romanda tıpkı bir hokkabaz gibi havaya yüzlerce top fırlatıp hiçbirini yere düşürmeden okuyucuyu inanılmaz bir gerileme sürüklüyor

Yapım:2009
Ülke: ABD, Fransa
Tür:Dram, Gerilim, Gizem, Macera, Polisiye, Suç Yönetmen:Ron Howard
Senaryo:Akiva Goldsman, David Koepp
Senaryo (Kitap):Dan Brown
Yapımcı:Dan Brown, Ron Howard, Brian Grazer, John Calley Görüntü
Yönetmeni:Salvatore Totino
Müzik:Hans Zimmer

0 yorum:

Yorum Gönder